7.4 C
Biograd na Moru
23/03/2023 03:49

Zagrebački ZOO jedini na svijetu sa čovječjom ribicom i dinarskim voluharom

Najnovije

Horor film festival idući vikend u Sv. Filip i Jakovu

Svi ljubitelji filmske strave i užasa rezervirajte idući vikend za 4. FJAKA film festival, koji se u petak 31.01...

Prva dostava dronom Hrvatske pošte: Od Gaženice do Preka za 12 minuta

Hrvatska pošta uspješno je obavila prvu dostavu dronom. Od zadarske luke Gaženica do Preka na otoku Ugljanu dron je...

Australian Open: Čilić u četvrtom kolu

Hrvatski tenisač Marin Čilić plasirao se u četvrto kolo prvog grand slam turnira sezone Australian opena nakon što je...

Zagrebački Zoološki vrt u petak je postao jedini ZOO na svijetu u kojem se može vidjeti čovječja ribica, endem podzemnih slatkovodnih staništa dinarskog krša, kao i glodavac dinarski voluhar, također endemska vrsta s krševitih područja Jugoistočne Europe

Te su jedinke iznimno vrijedne pa su napravljene nastambe koje im omogućuju život nalik onom u prirodnom staništu. Uz primjerke koje će moći vidjeti posjetitelji, u Zoološkom vrtu živi još desetak čovječjih ribica te tridesetak dinarskih voluhara. Te su životinje uključene u projekte istraživanja i zaštite.

“Čovječja ribica endem je podzemnih slatkovodnih staništa dinarskog krša. Na njezin opstanak u prirodi utječu čovjek i klimatske promjene. Zagrebački Zoološki vrt sudjeluje u istraživanju i zaštiti vrste, a isto čini i za drugu endemsku vrstu dinarskog krša koja također u ZOO-u dobiva svoju nastambu – dinarskog voluhara koji je pravi ‘živi fosil’, jedini pripadnik svojeg roda koji se razvijao posljednja četiri milijuna godina”, kaže ravnatelj Zoološkog vrta Damir Skok.

Čovječja ribica jedini je spiljski kralješnjak u Europi potpuno prilagođen životu u mraku i na niskim temperaturama. Evolucijski gledano, čovječja je ribica jedan od najzanimljivijih vodozemaca. Odrasle čovječje ribice zadržavaju morfološke karakteristike ličinke. Sporo odrastaju, a žive više od 60 godina, što je svrstava među najdugovječnije vodozemce. Prirodna staništa čovječje ribice su u Italiji, Sloveniji, Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini, a u spilje Francuske i Njemačke unio ih je čovjek, ističu u ZOO-u.

U Ministarstvu zaštite okoliša za čovječju ribicu kažu da je jedinstvena vrsta koja nastanjuje krško područje u Hrvatskoj i kao takva predstavlja izuzetno prirodno bogatstvo. Jedini je pravi podzemni kralješnjak Dinarida i jedan od rijetkih na svijetu u potpunosti prilagođen na špiljske uvjete. Nalazi se na 19. mjestu liste Konzervacijskog programa EDGE koji je usmjeren prema zaštiti i očuvanju ugroženih vrsta jedinstvenih prema svojoj evoluciji.

Zbog izrazito hladnog i siromašnog staništa u špiljama koje naseljava, ta vrsta vodozemca doživljava svoju spolnu zrelost još u stadiju ličinke, u kojem ostaje tijekom čitavog života. Budući da ne prolazi potpunu metamorfozu u odrasli stadij, kao većina ostalih vodozemaca, čovječja ribica cijeli život provede kao vodeni organizam.

Osnovna boja tijela je bijela s blagim primjesama žute i ružičaste te je zbog sličnosti s ljudskom kožom ta vrsta u svom nazivu dobila atribut “čovječja”. Zbog života u stalnoj tami podzemlja oči su joj potpuno zakržljale i prekrivene kožom. Vitkog je i izduženog tijela, dužine najčešće od 20 do 25 centimetara. Budući da vrlo rijetko napušta vodu noge su joj malene, zakržljale, dok joj je rep izrazito snažan i služi za kretanje kroz vodu.

Endem je podzemnih slatkovodnih staništa dinarskog krša i naseljava uski priobalni pojas od Slovenije do Crne Gore. U Hrvatskoj naseljava špilje i ponore krških polja na području od Istre do Dubrovnika.

Radi se o ugroženoj vrsti, zaštićenoj na nacionalnoj i europskoj razini.

Dinarski voluhar mali je sisavac iz reda glodavaca u srodstvu s voluharicama. Naseljava krševita područja Jugoistočne Europe. U prirodi živi tri godine.

Za dinarskog voluhara i čovječju ribicu u zagrebačkom ZOO-u su napravljene nastambe koje im omogućuju život nalik onom u njihovim prirodnim staništima. Bio je to zahtjevan projekt, kažu u ZOO-u, no cilj je bio osigurati životinjama visoku kakvoću života.

“Te su jedinke iznimno vrijedne i predstavljaju ugrožene vrste kojima pripadaju. Izložene životinje posjetitelje trebaju poticati na očuvanje njihovih vrsta i zaštitu prirode u cjelini”, poručuju iz zagrebačkog ZOO-a.

(Hina)

- Advertisement -
- Promo -

Najpopularnije

Povijesni njemački otok postao vrtić sjevernomorskim tuljanima

Otok Helgoland u Sjevernom moru, rodno mjesto njemačke himne i bombaški poligon britanskim vojnicima nakon Drugog svjetskog rata, početkom...

Večeras polufinale “Kup-a grada Biograda”

Malonogometni turnir "Kup grada Biograda bliži se kraju, večeras je na rasporedu polufinale, a u petak, 10. siječnja igra se finale Malonogometni turnir “Kup grada...

Od plastičnih boca grade se ceste koje traju deset puta duže od asfalta

Britanska tvrtka MacRebur razvila je metodu kojom se stare plastične boce pretvaraju u asfalt. Ne samo da je to odlično rješenje za okoliš, već...

Benkovačka liga: Drage “razbile” Raštević u derbiju kola!

Nakon veličanstvenog Božićnog turnira "Benkovac 2019", nastavljena je Benkovačka malonogometna liga. Sve ekipe tijekom prijelaznog roka dovele su velika pojačanja i rezultati ovog 12....
- Advertisement -

Povezane vijesti

- Promo -