Javnosti su predstavljeni rezultati projekta potpune obnove Tvrđave sv. Nikole, u sklopu kojeg je izrađena dokumentacija za potpunu obnovu i održivo upravljanje Tvrđavom sv. Nikole i kontaktnom zonom, a koja će biti korištena za apliciranje na EU fondove u novom proračunskom razdoblju
Projekt „Turistička valorizacija Tvrđave sv. Nikole u Kanalu sv. Ante“, vrijedan 2,6 milijuna kuna, provela je Javna ustanova Priroda Šibensko-kninske županije s partnerima: Šibensko-kninskom županijom te Javnom ustanovom Razvojna agencija Šibensko-kninske županije. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija.
Ovi dokumenti nisu samo alat za dobivanje novih sredstava iz EU fondova, već i jamstvo da ćemo na kraju procesa dobiti izvorno obnovljenu tvrđavu u njezinom punom sjaju, istaknula je ravnateljica JU Priroda Šibensko-kninske županije, mr.sc. Anita Babačić Ajduk te dodala: “Dobili smo vrhunske dokumente koji stavljaju naglasak na zaštitu, očuvanje i održivo korištenje. To je u skladu i principima djelovanja naše ustanove i preporukama UNESCO-a. Naš koncept i misao vodilja u planiranju, dosadašnjoj i budućoj realizaciji projekata je integralno održivo upravljanje prirodnom i kulturnom baštinom”
Glavni i Izvedbeni projekt sanacije i uređenja tvrđave predstavila je Ana Škevin Mikulandra, glavna projektantica Hrvatskog restauratorskog zavoda: ,,Projektom je dano rješenje sanacije dotrajalih i oštećenih građevnih struktura tvrđave. Obuhvaćeni su konzervatorsko-restauratorski radovi, građevinska sanacija i opremanje prostora. Projektantski pristup utemeljen je na konzervatorskim principima s ciljem očuvanja integriteta spomenika i spomeničkih vrijednosti, uz reverzibilne suvremene intervencije, a sve kako bi se doprinijelo stvaranju novih vrijednosti i pozicioniralo tvrđavu sukladno svjetskom značaju. “
Plan upravljanja tvrđavom predstavila znanstvena suradnica Instituta za turizam, dr.sc. Renata Tomljenović koja je istaknula kako je plan instrument za održivo upravljanje tvrđavom i njezinom kontaktnom zonom. “To uključuje zaštitu, održivo korištenje, upravljanje i posjećivanje, te financiranje, edukaciju i suradnju. Cilj je da tvrđava postane svjetski poznata po svojoj impresivnoj arhitekturi u jedinstvenom prirodnom okruženju, ali prije svega da se očuva njezina autentičnost, njome upravlja održivo, na dobrobit građana, posjetitelja i budućih generacija”
„Sportskim rječnikom, došli smo do polufinala. Daleko smo dogurali, ali najvažnije utakmice su tek pred nama. Ovim projektom izrađena je sva dokumentacija i stvoreni preduvjeti za dobivanje sredstava za potpunu i konačnu obnovu tvrđave. Sljedeći korak je uvrstiti projekt na popis strateških projekata Ministarstva kulture Republike Hrvatske” zaključio je Šibensko-kninski župan Goran Pauk.
Tvrđava sv. Nikole u Kanalu sv. Ante u Šibeniku jedinstveni je spomenik renesansnog fortifikacijskog graditeljstva i vrhunski primjer naše graditeljske baštine. Od srpnja 2017. nalazi se na Popisu svjetske baštine UNESCO-a u sklopu nominacije „Obrambeni sustavi Republike Venecije u razdoblju od 16. do 17. st.“
Foto: Javna ustanova Priroda Šibensko kninske županije
HrTurizam.hr